EkonomiGüncel HaberMagazinsağlıkSpor

GRAND ART’IN HEYKEL VE CAM ÜZERİNE YENİ SERGİSİ ÖZEL BİR DAVETLE AÇILDI…

Grand Hyatt İstanbul, “Grand Art” sergilerine Demir Kardaş ve Gülin Algül Kardaş’ın eserleri ile devam ediyor. Açılışı 7 Eylül’de özel bir davetle gerçekleşen sergide, Demir Kardaş’ın kolaj ve baskıresim tekniklerini birleştirdiği monoprint işler, demir ve camı kullandığı iç ve dış mekân heykelleri ile Gülin Algül Kardaş’ın çoklu yerleştirmeleriyle dikkat çeken sıcak cam eserleri büyük ilgi gördü.   

Grand Hyatt İstanbul, çağdaş sanatı ve genç sanatçıların eserlerini, Grand Art platformunda sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Şehrin sanatından, kültüründen ve mimarisinden ilham alan tasarım detaylarıyla ön plana çıkan Grand Hyatt İstanbul, düzenlediği etkinliklerle sanatın nabzını tutuyor. Grand Hyatt İstanbul, “Grand Art” kapsamında Demir Kardaş ve Gülin Algül Kardaş’ın eserlerine 5 Kasım tarihine kadar ev sahipliği yapacak.

Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ve özgün yaklaşımıyla akıllarda kalıcı izler bırakan Demir Kardaş, “Üst Üste” serisinde kuşe kâğıt üzerine şablon baskı tekniği ile hazırladığı özgün baskıresimler ve ‘Su, Hava ve Toprak Serisi’ olarak adlandırdığı heykel çalışmaları sanatseverlerle buluşturuyor. Demir Kardaş, Üst Üste isimli serisinde, yaşanan karamsar süreçte sığınılan bir alanı temsil ederek, renklerle bir yolculuk başlatıyor. Kısıtlamalar ve belirsizliklerle dolu bu dönemde sanatçı, mutlu anılarına odaklanarak onları renkler ve kalıplar yardımıyla canlandırıyor. Bu seride ilk defa kullandığı kolaj tekniğiyle anılarını tekrar yorumlayan Kardaş, zihnindeki sahneleri kimi zaman parçalayarak kimi zamansa birleştirerek kâğıt üzerinde yeni hikayeler kurguluyor.

Sergide sıcak cam eserleri ile yer alan Gülin Algül Kardaş, 2002’de Cam Ocağı’nın kurulmasıyla başladığı sıcak cam üfleme sanatında; yaşamın varoluş yansımalarından, oluşum ve işletim kanunlarından, doğada  gizli ders almamızı bekleyen değiştirilemez dengelerden, evrenin yaratılmasındaki ve işletilmesindeki zarafetten besleniyor ve çalışmalarını Asanni ismiyle ve birer  numarayla imzalıyor. Bir su sanatı olan ebruyu sıcak cam üfleme tekniğiyle uygulayan sanatçı, varoluş temellerinin, tüm dünyayı aslında bir olduğunu bilmeye davet edenin ve bir olduğunu gösterenin de, sıcak cam üfleme ebrularında gerçekleşen su ve camın kardeşliğinin de gözlemlenebileceğinin altını çiziyor.

Demir Kardaş, lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde, yüksek lisansını ise Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Sanat Kuramı ve Eleştiri” bölümünde tamamlamıştır. 2006 yılında kompozisyon ve baskı resim üzerine çalışmaya başlamış, 2012 yılında 71. Devlet Resim ve Heykel Yarışması, özgün baskı dalında Başarı Ödülü kazanmıştır.

Gülin Algül Kardaş 2002 yılında İstanbul’da Cam Ocağı’nda sıcak cam derslerine başladıktan sonra geleneksel “ebru” deneyimini, kendine  has bir cam üfleme yöntemiyle birleştirmekte ve “1200 derecede ebru” çalışmalarına devam etmektedir. Sanatçı, 2010 yılında Camgeran 2010 Uluslararası Uygulamalı Cam Sempozyumu’nda düzenlenen Cam İşleri Yarışması’nda Mansiyon ödülünü almıştır. Eserleri, Eskişehir Cam Müzesi ve Düsseldorf Glasmuseum Hentrich gibi halka açık koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Grand Hyatt Istanbul 

Grand Hyatt Istanbul, iki kıtayı birleştiren metropolün merkezinde, heyecan verici şehir yaşamı ile doğaya kaçışı bir arada sunuyor. Çağdaş tasarımı ile şık ve konforlu 360 odaya sahip olan Grand Hyatt Istanbul, Akdeniz ve Türk mutfağının en güzel örneklerini sunduğu 34 Restoran’ı, kış aylarında hizmet veren Library Bar’ı ve yaz aylarında havuz başında hizmet veren Gazebo Bar’ı ile otel içerisinde misafirlerinin keyifli vakit geçirebileceği alanlar sunuyor. Açık havuzu ve gizli bahçesi ile şehrin içinde resort havası veren otel, 19 toplantı odası ile konferanslar, iş toplantıları, özel etkinlikler ve gala yemeklerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıntılı bilgi için www.grandhyattistanbul.com

 

Grand Hyatt

Grand Hyatt otelleri, büyük şehirlerde ve tatil beldelerinde, etkileyici mimari ve son teknoloji ile misafirlerine birinci sınıf konaklama sunmaktadır. Çeşitli mutfakları barındıran restoranlar, barlar, spa ve fitness merkezlerinin yanı sıra kapsamlı iş ve toplantı olanaklarını da deneyimlemek için sofistike bir hizmet sunmaktadır. Daha fazla bilgi almak veya rezervasyon yaptırmak için lütfen www.grandhyatt.com adresini ziyaret edin.

Başa dön tuşu