Magazin

Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda düzenlenen bir davet ile sanat severlerle buluştu.

Türkiye’nin önde gelen sanat galerilerinden, Art On İstanbul, artSümer, PG Art, Pilevneli, Pilot, Sanatorium galerilerinin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan “The Future Begins Today: Carny Genesis NFT Collection” başlıklı sergide çağdaş sanat geleceğin teknolojisi ile bir araya gelidi.

Dijital sanata odaklanan ve merkezine kripto sanatı alan Carny.io, Türkiye’den galerileri ve sanatçıları uluslararası koleksiyoner ve yatırımcılar ile buluşturduğu gibi, uluslararası sanatçılar ve galerileri de Türkiye’den platforma taşıyarak birikimleri paylaşmayı hedefliyor.

Carny.io kurucu ortakları Elyo Elvaşvili ve Nuri Sayraç ‘’Carny.io Türkiye sanatına ve sanatçılarına görünürlük kazandırmak ve uluslararası sanat piyasalarında yer almaları için olanak sağlayan bir dijital platform olmasının yanında galeri temsiliyeti olmayan sanatçıların eserlerine de ayrıca yer vererek onlara bağımsız bir alan sağlıyor’’ dedi.

Carny.io, NFT (Non-fungible-token) ile sanatçılar arası etkileşimi teşvik ederek teknolojiyi estetik yaratım süreçlerine dahil ediyor, sanatçılara fiziksel mekândan bağımsız ve coğrafi olarak sınırsız bir alan açıyor. Koleksiyonerler için sanat piyasasının yüzyıllardır süregelen provenans ve şeffaflık gibi kilit sorunlarına blok zinciri (blockchain) teknolojisi sayesinde çözüm sunan platform, Türkiye’nin canlı metropolü İstanbul’da, dinamik sanat ortamına yerel ve uluslararası odak sağlıyor. Türkiye’den galerileri ve sanatçıları uluslararası izleyiciyle buluşturduğu gibi, uluslararası sanatçılar ve galerileri Türkiye’den platforma taşıyarak birikimlerini izleyici ile paylaşmayı hedefliyor.

 

Türkiye’nin ilk kürate edilmiş NFT platformu Carny.io, izleyici ile ilk defa fiziksel bir mekanda, Hasköy Yün İplik fabrikasında 6 Ocak akşamı bir araya geliyor. Sanatçılar Halil Altındere, Ayşegül Altunay, Volkan Aslan, Ali Elmacı, Gökçe Erhan, Murat Germen, Esra Gülmen, Onur Gülfidan, Yonca Karakaş, Olcay Kuş, Mehmet & Kazım, Emre Namyeter, Hasan Pehlevan, M.K. Perker, Ahmet Rüstem, Özgür Saçan, Sergen Şehitoğlu, Ayşe Gül Süter, İrem Tok, Kağan Toros, Sencer Vardarman, Onur Mansız’ın da bulunduğu karma serginin açılışının gerçekleşeceği bu özel gecede, sanatçıların Carny.io “The Future Begins Today: Carny Genesis NFT Collection” başlıklı sergisi için özel olarak ürettiği, izleyici ile ilk defa buluşacak dijital eserler yer alacak. artOn, artSümer, PG Art, Pilevneli, Pilot, Sanatorium galerilerin katkılarıyla gerçekleşen sergi, hem galeriler tarafından temsil edilen sanatçılar hem de gelecek vaad eden bağımsız sanatçıların eserlerine yer veriyor. Türkiye sanatına ve Türkiye’den sanatçılara görünürlük kazandırmak ve uluslararası sanat piyasalarında yer almaları için olanak sağlayan platform, galeri temsiliyeti olmayan sanatçıların eserlerine de ayrıca yer vererek onlara bağımsız bir alan sağlıyorhaber:murat tamay

Başa dön tuşu