Magazin

Hindistan’da bir kadın ‘kendisiyle’ evleniyor

Sologami, yani bir kişinin kendisiyle evlenmesi Batı dünyasında son yıllarda görülen bir trend. Ama artık Hindistan kıyılarına da ulaşmış durumda. Kshama Bindu, Hindistan‘ın batısındaki Gujarat eyaletinin Vadodara kentindeki bir tapınakta 11 Haziran’da yapılacak geleneksel bir törenle dünyaevine girmeye hazırlanıyor.

BBC Türkçe’nin telefonda konuştuğu Kshama, düğün töreninde kırmızı bir gelinlik giyeceğini, kınalı elleri ve narçiçeği pudralı saçlarıyla kutsal ateşin etrafında geleneklere uygun şekilde yedi kez döneceğini söyledi. Düğünden önce de Hindistan adetlerine uygun şekilde müzik ve dansların yapılacağını belirtti. Kshama, düğünden sonra da Goa’da iki haftalık bir balayına çıkmayı planlıyor.

HİNDİSTAN’IN BİLİNEN İLK SOLOGAMİSİ

Kshama Bindu’nun tüm düğün programında eksik olan tek bir şey var: Bir eş. Çünkü Kshama biriyle değil “kendisiyle” evlenmeyi planlıyor. Bu evlilik gerçekleştiği takdirde Hindistan’ın bilinen ilk sologamisi olabilir. 24 yaşındaki sosyoloji öğrencisi ve blog yazarı Kshama, “Bir sürü insan bana çok cazip bir kısmet olduğumu söylüyorlar. Ben de onlara ben kendimin kısmetiyim diyorum” diye konuşuyor.

Kshama, kendisiyle evlenerek hayatını kendini mutlu etmeye adayacağını belirtiyor. Khasma, “İnsanın kendisiyle evlenmesi, ihtiyacı olduğunda kendinin yanında olacağına söz vermesi demek. Olabileceği en güzel ve en mutlu kişi olmak uğruna kendini geliştirecek ve serpilmesini sağlayacak hayat tarzını seçmesi demek. Ben bu şekilde kendimi her yönümle kabul etmeye söz veriyorum” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu