Magazin

Öykü Çelik ‘mini etek’ lafıyla ne demek istedi?

Öykü Çelik kimilerinin sempatik kimilerininse antipatik bulduğu bir oyuncu. Bugüne kadar birçok yapımda karşımıza çıkmasına rağmen oyunculuğundan ziyade aşklarından, magazinsel olaylarından hatırlanıyor ne yazık ki. Tam “Bir Öykü Çelik vardı, ne oldu ona?” derken bomba gibi bir lafla karşımıza çıktı Çelik. Bir Youtube kanalına röportaj veren Çelik bir hayli enteresan laflar söylemiş. Enteresan da değil aslında, direkt bombayı patlatmış.

 

 

“Ben farklıyım” mesajı vermek için…

Okul dönemlerinden beri agresif olduğunu söylemiş hatta okulda 1-2 kişiyi dövdüğünü söylemiş Çelik. Ama asıl bomba lafı şu: “Ben Karadenizliyim. Mini etek giymiş kızla benim kültürüm aynı olur mu? Ben diz altında etekle büyümüş kızım.” Bomba! Bu laflardan sonra doğal olarak büyük tepki aldı Öykü Çelik. Özellikle de kadınlar, Çelik’in bu sözlerini yerden yere vurdu. “Etek boyu ile kültür kıyaslanmaz” tepkisi en öne çıkan tepkilerden biriydi. Ben de Öykü Çelik’in bu lafını ‘doğru anlamak’ için epey uğraştım ama sonunda ben de eleştirilere hak verir hale geldim. Etek boyu tartışmasının fitili ateşleyerek Öykü Çelik talihsiz, kırıcı bir açıklama yapmış ne yazık ki. Sanki “Ben farklıyım” mesajı vermek için kimleri kırabileceğini hiç düşünmeden, göz önünde bir oyuncu olmanın gerektirdiği sorumluluğu unutarak fazlasıyla benmerkezcil bir açıklama yapmış.

 

 

Yine o “Yanlış anlaşıldım”lar…

Peki sonra ne olmuş? Öykü Çelik, yoğun tepkilerden sonra sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak aslında kendisini eleştirdiğini ve yanlış anlaşıldığını söyledi. Ancak ortada yanlış anlaşılabilecek bir açıklama olduğunu düşünemeyenlerdenim. Mini etek giymek ile kültür arasında bir ilişki kurmak, üstelik de bu ilişkiyi kuranın bir kadın olması doğal olarak Öykü Çelik’in özellikle de kadınlar tarafından sert bir şekilde eleştirilmesine yol açtı. Bu mini etek lafının yanlış anlaşılabilecek bir yanı var mı, varsa da ben göremiyorum ne yazık ki. Öykü Çelik ‘aklım hep başımdaydı’ gibi bir argümanla kendisini anlatmak isterken hemcinslerini kategorize etmiş, daha da kötüsü yargılamış ve ayrımcılık yapmış. Son dönemde bu tarz açıklamalar yapan ünlülerin gelen tepkilerden sonra saniyesinde “Ben yanlış anlaşıldım”a bağlamaları da ayrı bir konu. Keşke bu tarz hassas meselelerde daha dikkatli olsak, daha dikkatli konuşsak. Üstelik de Öykü Çelik bir kadın ve bilerek ya da bilmeyerek hemcinslerini kızdırdı ve kırdı. Tüm bunlara gerek var mıydı gerçekten?

 

Başa dön tuşu