Güncel Haber

3 İŞ KADININDAN AÇIKLAMA: MAĞDUR KADINLARIN YANINDAYIZ!

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, son yıllarda ciddi bir sorun haline geldi. Türkiye’nin önde gelen iş kadınları Elif İnci Aras, Şebnem Akman Balta ve Elif Aslı Yıldız kadın cinayetlerine yönelik açıklama yaptı.
Farklı alanlarda çalışan ve başarılı olan üç kadın, cinayetler ve kadına şiddete karşı mücadelenin, Türkiye’de ve dünyada önemli bir insan hakları sorunu haline geldiğini ve bu konuda bir an önce harekete geçmenin önemine vurgu yaptı.
Kadına şiddet, tüm dünyada en önemli toplum sağlığı ve insan hakları sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Her yaş grubunda, her etnik kökende, ırkta ve her sosyoekonomik düzeyde kadın şiddet olgusuyla karşılaşılmaktadır. Fiziksel, sözel, cinsel, psikolojik ve ekonomik olarak sınıflandırılabilen birçok şiddet tanımı, kadınları hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkilemeye devam ediyor. Kadın cinayetleri konusunda yapılmış araştırmaların sonuçlarına göre, kadın cinayetlerinin arkasında yatan nedenler şu şekilde sırlanıyor: Aile içi tartışma, aldatma, kıskançlık, namus, geçimsizlik, ekonomik sorunlar, işsizlik, psikolojik rahatsızlıklar, töre, boşanma ya da boşanma talebi… İş hayatının başarılı iş kadınları, hemcinslerinin her daim yanında olduklarını dile getiriyor, istihdam da önlerini açıyor, sosyal destek projeleri hayata geçiriyor, tüm kadınlara örnek olup başarılarıyla ilham veriyorlar.
“Eril şiddet karşısında; yalnız değilsin kız kardeşim”
“Kadına şiddet olaylarını ve kadın cinayetlerini durdurmak siyasetçilerin görevidir” diyen, Aras Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elif İnci Aras, “Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinde bu cinayetleri görmezden gelen ve engellemek için gerekli yasaları çıkartmayan herkes sorumludur.
Başa dön tuşu