Güncel Haber

Almanya’da trenlere ‘mahrem kabin’ ayarı

Alman tren işletmecisi Deutsche Bahn, yolcuların buzlu cama sahip “kucaklaşma” kabinlerini kullanıma sokmayı planladığını açıkladı. Deutsche Bahn’ın Intercity Express (ICE) yüksek hızlı trenleri için önerilen projenin tanıtımı Berlin’de yapıldı.

Yolcular, 2m x 70 cm ölçülerindeki iki kişilik kabinin camını, düğmeye basarak buzlandırabilecek. Deutsche Bahn, tasarımın “tren koltuğunu daha fazla mahremiyete sahip kişisel bir alana” dönüştürebileceği anlamına geldiğini belirtti.

Özel koltuklar hareket halindeyken görüntülü görüşme yapmak için de tasarlanırken, Alman Bild gazetesi bunları “öpüşme kabinleri” diye tanımladı ve okuyucuların isim seçmesi için bir anket oluşturdu. “Kucaklaşma kompartımanı” ve “kucaklaşma odası” listenin başında yer aldı.

Deutsche Bahn yönetim kurulu üyesi Michael Peterson, Bild’e verdiği röportajda şunları söyledi:

“Bunlar korunaklı bir ortamda özel ve gizli sohbetlere olanak sağlıyor. ICE’nin iki kişilik kompartıman modelinde oturan herkes, tren yolculuğunun yakında nasıl bir his vereceği hakkında şimdiden bir fikir edinebilir.”

Tasarım planları arasında koltuk rezervasyonu yaptırmamış yolcular için dijital ekran da yer alıyor. Bu sayede yolcular, özel bir kabini, tuvaleti ya da restoranı ziyaret etmek üzere ayrıldıklarında koltuklarını dolu olarak işaretleyebilecek. Yolculara sakinleştirici kokular sunmak üzere kapı girişleri ve istasyon asansörleri için bir koku düğmesi de projeler arasında…

Demiryolu işletmecisinin bu değişiklikleri ne zaman uygulayabileceği henüz açıklanmadı.

Başa dön tuşu