Güncel HaberMagazin

ANKARA BEYAZ GELİNLİĞE BÜRÜNDÜ

Ankara’da etkili olan kar yağışı sonrası her yer beyaz örtüyle kaplanırken, kartpostallık görüntüler oluştu.

Uzun zamandır kar yağışını beklediklerini belirten Ankara Cemiyet hayatının tanınmış siması Gülten Bıçakçı; Merik Konağı “Altın Köşk”te hatıra fotoğrafları çektirerek sosyal medya hesabından bunları yayınladı…

Kar’ın kaplandığı Merik Konağı “Altın Köşk” ve çam ağaçlarının görüntüsü kartpostalları andırdı. Gülten Bıçakçı yazısında; Çok bekledik. Kurak geçen bir kışın ardından şuan 10-15 santimetreyi bulan bir kar kalınlığı var. Ankara sanki beyaz bir gelinliğe büründü. Bilkent semtinde, yapıldığı 1966 yılından beri önünden her geçeni merakla kendisine baktıran Merik Konağı’na gelerek burada arkadaşımla güzel bir çekim yaptık. Bu güzelliği herkesin görmesi içinde sosyal medya hesabından fotoğraflarımı paylaştım” dedi.

MERİK KONAĞI “ALTIN KÖŞK” HAKKINDA

‘Altın Köşk’ olarak da bilinen yapı, Amerika’ da yaşayan iş adamı Ali Rıza Bozkurt tarafından yaptırılmış. Bu evin zenginlik gösterisi, atalarımızın yarattığı mimarlık, süsleme sanatının uygulanmasıdır. Altın Köşk’ün tamamen ahşap olan dış cephesi Amerika’dan getirtilen ve 500 yılda yetişen “kızıl ağaç” (red wood) denilen nadide bir ağaç türünden yapılma.


Köşk, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze statüsü verilerek 25 Kasım 2008 tarihinden bu yana “Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi ve Araştırma Merkezi“ olarak hizmet veriyor. Bu şatafatlı yapıda, düğün, nişan vs. organizasyonları da yapılıyor, düğün fotoğrafları için de sıklıkla tercih ediliyor. Ücretsiz gezilebilen Altın Köşk, Bilkent’teki İhsan Doğramacı Bulvarı’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Başa dön tuşu