EkonomiGüncel HaberKültür SanatMagazinMüzik

“Beauty&Fashion Day”da Mirze  Yıldız’a Anlamlı Plaket…

Etkı̇nlı̇ğin sponsorlarından Ovoo Bodrum adına plaketi Mirze Yıldız aldı...

Ankara’nın güzellik ve moda alanında sektöre yön veren organizasyonlarından “Beauty&Fashion Day 24 Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi…

Etkı̇nlı̇ğin sponsorlarından Ovoo Bodrum adına plaketi Mirze Yıldız aldı.

Sunucu ve ünlü astrolog Hande Kazanova’dan plaketini alan Mirze Yıldız yaptığı kısa konuşmada; “Bodrum’un turizm potansiyeli her geçen gün artmaya devam ederken, Ovoo Bodrum Projesi bölgeye yeni bir soluk getiriyor. Türkiye’nin ve dünyanın en popüler tatil merkezlerinden biri haline gelen Bodrum’da, modern ve lüks bir yaşam sunan bu projeyi hayata geçirerek, bölgedeki yaşam tarzını da dönüştürüyoruz” dedi.

Herkesin hayalini kurduğu şehirde, hayallerin de ötesinde bir yaşamla tanışın. Ovoo Bodrum, Bitez’in eşsiz manzarasından ilham alan, hayalinizdeki yaşamı resmedeceğiniz bir tuval diyen Mirze Yıldız bize proje hakkında kısa bilgiler verdi.

Ovoo’nun mimarisi

Arazi yerleşiminde emsal haklarına bakılmaksızın her bir anahtarın bağımsız olarak manzarayı kucaklaması önceliklendirilecek 21 bloktan oluşan 43 çeşitli ölçekte anahtar bulunmaktadır. Her yatak odasında özel banyosu olmak üzere 5+1 büyüklükten 2+1’e kadar değişen büyüklüklerde villa ve daireler mevcuttur. Ayrıca, bir tanesi ikiz olmak üzere, 11 adet villa 10 daire bloğu, hepsi müstakil bahçeli ve havuzlu olarak planlanmıştır. Projenin özellikleri arasında her binanın önüne yerleştirilecek özel masif ahşap ve paslanmaz çelik bağlayıcılarla tasarlanmış pergolalar da bulunmaktadır. Bu pergolalar, binaların dış mekanlarını estetik olarak zenginleştirmeyi ve aynı zamanda sakinlere keyifli bir dış mekan yaşam alanı sunmayı amaçlamaktadır. Tasarım, iç ve dış mekanların estetik bütünlüğünü artırarak kullanıcıların konforunu ve yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Günlük su ihtiyacı deniz suyu ve atık su dönüştürülerek sağlanacak, peyzajda kullanılacak ağaç ve bitkiler Bodrum iklimine uygun ve ekolojik dengeyi sürdürebilecek bitki örtüsünden sağlanıp seçilecektir. Yapı strüktürü depreme dayanıklı radye temelli, iki katlı, düz [teras] çatılı betonarmedir. Burada en önemli fark yapıların binlerce yıllık kaya kütlelerinin üzerine oturmasıdır. Bu şekilde yüksek durabilite [dayanaklılık], rijitlik ve çevre duyarlılığı sağlanmıştır. Kesme taş kaplama, sıcak iklimin etkilerini azaltacak bir termos giydirme olarak düşünülmüştür. Taş cephe, çevresine günün değişen saatlerinde yansımalarını harika bir şekilde aktaracak bir özelliği beraberinde taşır.

Beach club

Sahil bölgesinde, iki farklı plaj bulunmaktadır. Bu plajlardan biri Ovoo ev sahiplerine özel olarak ayrılmışken, diğeri günübirlik ziyaretçilerin yoğun kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Mevcut topografyaya uyumlu bir şekilde kademelendirilmiş setler, arazi taşları üzerinde inşa edilmiş ve gündüz-gece kullanımına uygun cafe, bar ve restoran alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Arazi denize doğru eğimli ve kayalık bir coğrafi yapıya sahiptir. İstinat duvarları araziden çıkan kaya parçalarından imal edilmiştir. Kahve-kızıl tonlardaki bu kayalar istinat duvarlarını araziye uyumlu ve görünmez kılmaktadır. Yapı cephelerinde sarı tonlarda 60-80-120 ebatlarında kesilmiş Anadolu taşları kullanılmıştır.

Social club

Ovoo’ya ilk yaklaşımda 12 ay kullanıma açık heykel bahçesi Ovoo’nun hem kalıcı koleksiyonuna hem de geçici koleksiyonlara ev sahipliği yapacak bir sanat galerisi olarak planlanmaktadır. Ayrıca genç sanatçıları desteklemek amacıyla kış aylarında belli bir süre ağırlanacak sanatçılar için sergiler, atölyeler ve bu atölyelerin yine genç ve çocuk ziyaretçileri için “open stüdyolar” ve workshop alanları olacaktır. Ayrıca, konser alanları, açık hava sineması gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak bir yapılanma da düşünülmektedir.

OVOO, Moğol ve Altay halk inancı ve Şamanizm de kaya, taş ya da ahşaptan yapılan küçük yığma tepelere verilen isim. Moğolistan’ın dört bir yanındaki yol kenarlarında bulunan bu taş yığınları aynı zamanda kutsal sayılır. Bu yığına bir şeyler bırakmanın şans getireceğine inanılır. Gezginler bir Ovoo’nun yanından geçerken etrafından üç kez (saat yönünde) yürür ve üzerine bir kaya yerleştirirler. Bunun amacı, taş yığınından sembolik olarak iyi şans için enerji almaktır.

Başa dön tuşu