Güncel Haber

Bu kez Uber’ci şiddeti! Kanlar içinde kaldı

Birgül E. ve kızı, İstinye’den Atatürk Havalimanı’na gelmek için Uber uygulamasından araç çağırdı. Araçla havalimanı girişine kadar gelen 2 yolcuyla sürücü arasında erken indirme ve fiyat tartışması yaşandı. Birgül E. ismi henüz belirlenemeyen sürücü tarafından darp edildi, araçtan indirildi. Saldırıyla ilgili şoför M.Ü.’nün (24) gözaltına alındığı öğrenildi.

 

SALDIRI SONRASI UBER CEPHESİNDEN İLK AÇIKLAMA

Birgül E.’nin uğradığı saldırıya ilişkin konuşan bir Uber sürücüsü ise “Uber araçlarda ‘katlama’ sistemi var. Örneğin söz konusu mesafe 150 lira tutuyor. Yoğun saatlerde aynı mesafenin ücreti artıyor. Bu mesafeyi sistem hesaplıyor” dedi.

Ücretin 220 lira tuttuğunu, yolcunun hakaret ettiğini savunan Uber şoförü,  “Olaya karışan şoförü tanıyoruz. Şoför arkadaş yolcuyu indirmek istemiş. Sonra inmeyince galiba zorla indirmiş. Bir de darp ettiğini düşünüyoruz. Şoför arkadaşımız olaydan sonra gözaltına alındı. İfadesinde ‘Ben vurmadım, inerken düşmüş’ dedi. Bizim anladığımız bilgi kadını darp ettiği yönündedir. Olayın ardından hemen araç sürücüsü sistemden çıkarıldı. Bir daha Uber araçlarında çalışamayacak. Bir kadının darp edilmesi kabul edilemez” dedi. Fırat ALKAÇ/İSTANBUL

Bu kez Uberci şiddeti Kanlar içinde kaldı

NELER YAŞANDI?

Birgül E’yi yolda görüp havalimanına getiren taksinin sürücüsü Murat Tuğa, gazetecilere yaptığı açıklamada, Basın Ekspres Yolundan Atatürk Havalimanı’na dönerken yol kenarında duran bir araç gördüğünü söyledi.Bir sorun olduğunu düşünerek durduğunu anlatan Tuğa, “Bir kız gelip yardım istedi. Uber sürücüsü, VIP bir araçtı” dedi.

Bu kez Uberci şiddeti Kanlar içinde kaldı

E. kızının uçağını kaçırmaması için Atatürk Havalimanı’na geldi. Önce ambulansa daha sonra da Atatürk Havalimanı’nda bulunan Port Clinic sağlık birimine götürülen E.’nin burada ilk tedavisi yapıldı. Konuşmak istemeyen Birgül E., bu sırada basın mensuplarının “Uber sürücüsüyle tartıştınız?” sorusuna, başını sallayarak “Evet” yanıtını verdi. E. daha sonra polis eşliğinde hastaneye sevk edildi. Uçağına polis eşliğinde giden E.’nin kızı da konuşmak istemedi.

İhlas Haber Ajansı, olaya ilişkin araç içi görüntüleri geçti. Görüntüler saldırı öncesi yaşanan ücret tartışmasını içeriyor. Ancak görüntülerde saldırı anı yer almıyor. 

“250 LİRA İSTEMİŞ”

Olayı anlatan havalimanı taksicisi Murat Tağu, Basın Ekpres yolundan havalimanına geldiği sırada sağda park halinde bir araç gördüğünü söyledi. Araçta bir sorun olduğunu tahmin ettiğini belirten Tağu, “Aracın önünde durduğumda bir kız gelip yardım istedi. Uber sürücüsü, VIP bir araçtı. Resimleri de hatta bende mevcuttu. Ben kızla ilgilenirken hanımefendiyi olduğu gibi araçtan bariyerlerin üzerine attı. Resim ve görüntüleri mevcut. İnsanlık dışı bir durum. Bir insanın yapabileceği bir şey değil. Ben denk geldim. İnsanlar güvenip itibar ediyorlar. Sürücüyü tarif edebilirim. Sürücü kaçtı. Hatta beni de araçla beraber bir şerit sürekledi. Az daha ben de kazaya maruz kalabilirdim.

İstinye’den binmişler. Havalimanına kadar gelecekler. Bulundukları istikamete kadar 250 lira istenmiş. Hanımefendi itiraz edince, ‘Ben havalimanına girmiyorum. Girersem bana ceza uygulayacaklar’ demiş. Bütün sıkıntı fazla para istemekten dolayı” dedi.

Bu kez Uberci şiddeti Kanlar içinde kaldı

 

Başa dön tuşu