Güncel Haber

DİYARBAKIR’da İlk türbanlı Rektör Saraç tutuklandı!

Darbe girişimi soruşturması kapsamında YÖK tarafından görevden uzaklaştırılan, ‘ilk türbanlı Rektör’ olarak tanınan Prof. Dr. Ayşegül Saraç, 20 Temmuz günü de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda gözaltına alındı. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Sabah saatlerinde darbe soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulanan Prof. Dr. Saraç, tutuklama talebi ile nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Prof. Dr. Saraç, mahkemece tutuklandı.

REKTÖR YARDIMCILARI GÖREVDEN ALINDI

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, darbe girişimi soruşturması kapsamında bugün tutuklanırken, soruşturma kapsamında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sabri Eyigün, Prof. Dr. Aslan Bilici, Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Genel Sekreter Mustafa Tuna, Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Yavuz ile Haluk İzol görevden alındı.

Eyigün, Bilici ve Tuna’nın ayrıca açığa alındığı da belirtildi. Daha öncede Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında çoğunluğu öğretim üyesi Dicle Üniversitesinde 56 kişi açığa alınmıştı.

İDARİ VE AKADEMİK BİRİMLERE GİRİŞ YASAKLANDI

Darbe girişimi soruşturması kapsamında Diyarbakır’da soruşturmanın odağında bulunan adreslerden biri olan Dicle Üniversitesi’nde idari ve akademik birimlere giriş yasaklandı. Üniversitenin internet sitesinde yasak, “23 Temmuz 2016 tarihinden itibaren başlamak suretiyle 25 Temmuz pazartesi günü mesai saatti başlangıcına kadar üniversitemiz akademik ve idari personelin rektörlüğün izni olmaksızın idari ve akademik birimlere girişi yasaklanmıştır” açıklamasıyla duyuruldu.

Belge ve bilgi güvenliği açısından ilgili görevlilerin ofis ve makam odalarının da anahtarlarının da değiştirildiği belirtildi.

Başa dön tuşu