EkonomiGüncel HaberMagazin

İYİ Kİ VARSIN MELDA YETER

TÜRK İŞ DÜNYASININ BAŞARILI KADINI MELDA YETER

Melda Yeter İş hayatı kadar, yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri de onun için oldukça önemli bir yere sahip. Babası ticaretle uğraştığı için küçüklüğünden beri ticaretin içinde büyüyen bir iş insanı. İyi bir Anne ve aynı zamanda yardımsever bir mizacada sahip. Onunla yaptığımız söyleşide bizlere kendisine ait birçok ayrıntıyı anlattı. Cemiyet – Moda – Magazin dünyasının yakından takip ettiği bu iş insanının söyleşisini zevkle takip edeceğinizden eminiz. İyi okumalar…

 MELDA YETER’İ TANIYABİLİR MİYİZ?

Üniversite bittikten sonra mezun olmamın ardından erken yaşta başladığım iş hayatında çeşitli iş pozisyonlarında görev alarak aile şirketlerinin büyümesinde önemli bir pay sahibi oldum. Amik çırçır Prese’de Yönetim Kurulu üyesi olarak canla başla çalışarak örnek iş kadını kimliğimin yanı sıra sosyal yönü ve toplumsal duyarlılığı ile de ön plana çıkmak hep hedeflerim arasında oldu. Altın Kalpler Derneği, Anadolu Kalkınma ve Proje Geliştirme Federasyonu (ANKAF) ve Türkiye Ekonomi Kulübü üyesiyim. Çeşitli STK’lerde gönüllü olarak çalışmalarda bulunuyorum.

TİCARET HAYATINA NASIL ATILDINIZ?

Ticaretle ilgili çok şeyi erken yaşta öğrenmeye başladım. Ticareti sevdiğim için bu alanda ilerlemek istedim. Erken yaşta iş hayatına atılmamdaki bir faktör de ailemizin en büyük çocuğu olmam, zira sizler de çok iyi bilirsiniz ki bir ailenin en büyük çocuğu olmak, yanında bazı sorumluluklar getiriyor. İş hayatına atıldığım dönemde diğer kardeşlerimin yaşı küçüktü ve babam şirketimizin başına benim geçmemi istedi. Ben de bu alanda ilerlemek ve şirketimizi daha da ileriye taşımak için babamın bu ricasını yerine getirdim. Dönüp baktığım da iyi ki ticaret alanında ilerlemeyi seçmişim ve iyi ki şirketimizin başına geçmişim diyebilirim. Bu alanda her zaman bana öncü ve destek olan Rahmetli babama çok şey borçluyum, onun hakkını ödeyemem. Ondan aldığım bayrağı en iyi şekilde taşımak ve ileriye götürmek için elimden geleni yapıyorum. İş hayatında yolumun çok uzun olduğunun da bilincindeyim. Benim için bu yolda yorulmak ya da pes etmek asla söz konusu olamaz.

GİRİŞİMCİ BİR RUHA MI SAHİPSİNİZ?

Özellikle iş hayatının zorluklarına direnen kadınlar, çok çalışmanın yanı sıra iş dünyasındaki hakim olan anlayışa göğüs gererek çok önemli girişimcilere de dönüşüyor. Öyle ki herkese ilham veren girişimci kadınlara baktığımızda da bulunduğu konuma gelene kadar büyük bir özveriyle çalışmak ve mücadele vermek gerekir.

İŞ HAYATI VE PROJELERİNİZDE BAŞARILI OLMANIZIN SIRRI NEDİR?

 İş hayatında anladım ki,  ben bu çalışma hayatı için çok uygun bir ruha sahibim. Etrafımda olan bitenleri tıpkı bir film gibi algılıyorum ve projeler üretebiliyorum. Özellikle kadınların benden çok ilham aldıklarını anlatan gün içinde çok fazla mesaj alıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Onların da aslında bu ilgisiyle birlikte ben daha da çok çalışmaya başladım

İŞİNİZ GEREĞİ ÇOK SEYEHAT EDER MİSİNİZ?

Kadın olmak, seyahat ederek işlerin başında olmak, başarıyı yakalama kavramını buluşturan şey aslında. Çalışırken kentten kent e çok seyahat ediyorum. Çünkü seyahat demek aynı zamanda aklınızdaki karıncaların yuvalarına tekrar geri dönüp yerine yeni ufuklar, yeni hayaller, yeni insanlar, yeni projeler doldurduğunuzun göstergesidir.

BU SEYAHATLER SİZİ YORUYOR MUYDU?

Önceleri sırt çantasıyla seyahat ediyordum. Çalışma hayatına başladıktan sonra o sırt çantasının yerini büyük valizler almaya başladı. Uzun süre büyük valizle seyahat ettim. Sonra çok fazla seyahat etmeye başladığım için, eve gelip valizimi değiştirip tekrar yola çıktığım veya havalimanında valiz değiştirdiğim günler oldu. Bazen valiz yaparken ağladığım zamanlar oldu. Çok yorgun olduğum için. Ama her şeye rağmen çalışmak ve üretmek benim vazgeçilmezim

ÖZGÜR RUHLU MUSUNUZ?

İşten arta kalan zamanlarda hayat rutininden uzaklaşma ve birazcık kendini dinleme, sakin kalma, kendinle buluşma imkânı verdiği için de özgürlük vazgeçilmezlerimdendir.

KADIN OLMAK DESEK BİZE NELER SÖYLERSİNİZ?

Kadın önce kendine samimi ve dürüsttür. Kendini tüm hatalarıyla, yenilgileriyle, zayıflıklarıyla kabul eder, saygı duyar, sever, sahiplenir. Kendine bakar, yaralarını iyileştirir. Empati yapar, değer verir, topluma duyarlıdır. Kendini yeniler, önyargılı değildir, eşitlikçidir. İnsanı, hayvanı, doğayı sever, bu sevgiyle ruhunu besler, geliştirir Yapılan araştırmalara göre hem kadınların iş hayatına katılmasında hem de kadın yönetici kademesinde ciddi oranda artış olduğu gözleniyor. Kadınların iş hayatında etkin olduğu ülkelerde, büyüme hızı da o oranda artıyor. Bunun için yıllardır çalışan bir kadın olarak iş hayatına atılan tüm kadınlara şunu söylemek istiyorum: ‘Yılmak yok, bu ülkenin bizlere ihtiyacı var.

 PEKİ, İŞ DÜNYASINDA KADIN OLMAK?

En çok dikkat ettiğim şey güvenliğim aslında. Güvenliği çözdükten sonra hemen hemen hiçbir sıkıntı yok. Bunların en başında güler yüz geliyor ve onlar sizin iyi niyetli olduğunuzu gördüğünde onlar da size aynı şekilde yaklaşıyorlar. Dolayısıyla ben çok fazla zorluk yaşadığımı söyleyemem. Kolaylıklar açısından da şöyle bir şey var, insanlar size daha nazik yaklaşıyorlar tek başına gezen bir iş kadınıysanız. Tabii ki farklı yaklaşımlarda bulunmak isteyenler de olabilir mutlaka ama o tamamen sizin de koyacağınız sınırlarla alakalı bir şey. Ve kendinizi korumaya aldığınız zaman herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ben bu güne kadar bir zorluk yaşamadım açıkçası.

KADINLARIMIZA NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

Ülkemde manzaralar, sahneler, kadın hikâyeleri dolu. Ama bunu tam tersine çeviren kadın hikâyeleriyle de çok sık karşılaştım. Doğduğu topraklara sığmayıp taşan, bir şey üreten ve bunu Türkiye’deki birçok insanla buluşturan, üretim yapan, tasarım yapan, el işi yapan kadınlar var. Kendini bu üretime açan, insanların faydasına açan birçok kadınla tanıştım. Ve biz gerçekten neye tüm kalbimizle inanırsak evren ve hayatla ilgili her şey o şekilde şekilleniyor. Birazcık değiştirmek, birazcık bu kader anlayışının dışına çıkmak, üretmek, çabalamak ve vazgeçmemek, ne olursa olsun vazgeçmemek. Bence Türkiye’deki kadınların kendilerine en çok görev edinmesi gereken şey budur. Asla vazgeçme!

YILIN GİRİŞİMCİ İŞ KADINI SEÇİLMİŞTİNİZ?

’Yılın Girişimci İş Kadını’ ödülünü almıştım. Şimdi hem yurt içinde, hem de yurt dışında dur durak bilmeden faaliyetlerimi yürütüyorum. Sektöründe her zaman prestijli bir şekilde ilerleyebilmek, yurt içi ve yurt dışında yaptığı işleri yenilikçi ve pazar odaklı büyütebilmek, daha büyük işler yapmak vizyonu ile hareket eden başarılı iş kadını profili çizmekteyim.  Geçtiğimiz  2022 yılında da sektöre büyük bir değer kattım.

KENDİNİZİ ÇOK ÇALIŞKAN MI HİSSEDİYORSUNUZ?

Genç yaşımda aldığım sorumluluklar beni tez zamanda olgunlaştırıp inşa etmek istediğim hayatı bana sundu. Elbette ki bu sunuş önüme altın bir tepside gelmedi. Çok çalışmakla fazla mesai harcamakla oldu. Şirketimizi çok daha iyi yerlere taşıyıp büyütmek için büyük fedakarlıklar yaptık. Şimdi hem yurt içinde hem de yurt dışında faliyet gösteren şirketlerimiz var. Bizim için en önemlisi de bu şirketlerde çalışıp akşam evine sıcak ekmek götüren çalışanlarımızın memnuniyetidir. Atalarımızdan da öğrendiğimiz gibi bizler gücümüzü çok çalışmaktan alıyoruz.

BAŞARILI OLMAK DERSEK

Sektörde her zaman olduğu gibi 2023 yılında da prestijli bir şekilde ilerleyebilmek, yurt içi ve yurt dışında yaptığı işleri yenilikçi ve pazar odaklı büyütebilmek, daha büyük işler yapmak vizyonu ile hareket eden başarılı iş kadınıyım. Sektöre hâkimliği ve günümüz koşullarına göre aldığı aksiyonları, stratejik ve doğru hamleleriyle de bunu başarabildiğimi gözler önüne serdim. 2023’de de başarılarımı  devam ettirdim ve sektörüne değer katan iş kadınlarından birisi oldum.

SİZCE BAŞARININ ANAHTARI NEDİR?

Kadınların iş dünyasındaki konumunu güçlendirdiğimi düşünüyorum. Betonlaşmış bazı beyinlerin kadındır yapamaz dediklerinin en iyisini yaptım. Bu benim iş dünyasındaki en büyük tecrübem oldu. Şirketimiz aile şirketi olduğu için iş insanı olmak daha çocukken genlerimize işler. Dolayısıyla başa geçersem neleri değiştiririm, nasıl daha fazla ciro yapabilirim gibi düşünceleri daha çocuk yaştayken düşünürüz. Ve ileride elimize yetki geçtiğinde çocukken kendimizi hazırladığımız o iş dünyasındaki atılımlarımız daha da olgunlaşmış bir şekilde başlar. Benim de nitekim öyle olmuştu. Ben bu gidişattan ve iş insanı olmaktan son derece memnunum. Unutmayın başarı yüreğin topraklarına atılan inanç tohumlarıyla başlar…

SAĞLIKLI VE FİTSİNİZ BU DURUMUNUZU NASIL KORUYORSUNUZ?

Sağlıklı, zinde ve fit kalmak için yediklerime çok dikkat ediyor ve spor yapmayı ihmal etmiyorum. Yorucu ve bolca seyahatleri olan ben sadece protein ve sebze ağırlıklı besleniyorum. Haftanın altı gününü spor yaparak geçiriyor, belli günlerde yüzme, belli günlerde ise pilates yapmayı ihmal etmiyorum. Sabahları uyandığında bir yumurta, yarım avokado, bal ve yeşillik yiyorum. Haftanın bir günü de baklagillerden yemeyi tercih ederim hakiki zeytinyağı kullanmayı tercih ediyorum. Detoks suları ve bol su tüketmeye çalışırım.  Türk kahvesinin metabolizmayı düzenlediğini düşünerek günde iki defa Türk kahvesi tüketiyorum. Ekmekten uzak Wasa tarzı şeyler yemeği tercih ederim. Her ne kadar dikkat etsem de genetik faktörleri atlamamak gerek. Vücuda saygı duyarak zinde olmak yapacağımız en iyi detokslardan bir tanesi diyerek hayata dört elle sarılmaya da çalışıyorum.

ŞU ANDA NELER YAPIYORSUNUZ

İç ve dış ticaret yapıyoruz. Birçok iş ortaklıklarımız var. Köprü, okul, alt ve üst yapı işlerimiz yurt dışında devam ediyor. Bunların yanı sıra peyzaj çalışmaları da yapmaktayız. İş istihdamını en nitelikli şekilde yürütmeye çalışan bir grup şirketiyiz ve her geçen gün daha da kurumsallaşmaktayız. Gururla söylemek isterim ki; bugüne kadar hiç çeki yazılmamış bir şirketiz.”

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ NE DURUMDA ?

“İş hayatım kadar, yer aldığım sosyal sorumluluk projeleri de benim için oldukça önemli bir yere sahip. İki alanda da oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorum. Yardımsever kimliğimi sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla insanlara yardım eli uzatarak topluma yansıtmaya gayret ediyorum. Gönülden inandığım sosyal sorumluluk projelerine elimden geldiğince, ayırt etmeksizin katılıyorum.

BİRAZ DA ŞİRKETİNİZDEN BAHSETSEK NASIL BİR VİZYON BELİRLEDİNİZ?

Aile şirketimizde çalışmaya başladığım ilk günden itibaren şirketimizi daha ileriye nasıl götürebilirim diye düşünmeye başladım ve bunun için yıllardır yoğun bir iş temposu ile çalışıyorum. Şirketimizi kurumsallaştırmak, sektörde her zaman prestijli bir şekilde ilerleyebilmek, yurt içi ve yurt dışında yaptığımız işleri yenilikçi ve pazar odaklı büyütebilmek, daha büyük işler yapmak vizyonu ile hareket ediyorum. Ticaret yapmanın zorlukları çok olsa da sektöre hâkimseniz ve günümüz dünya koşullarına göre aksiyon alabiliyorsanız, stratejik ve doğru hamleler yapıyorsanız büyümemeniz mümkün değil. Yarım asırdır faaliyet gösteren köklü bir şirketiz ve kurulduğumuz günden bu yana; güvenilirlik, sadakat ve devamlılık önemli misyonlarımız arasında yer alıyor.

Başa dön tuşu