Güncel Haber

Kedi ve köpekten korona geçmez

Kedici Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Tarkan Özçetin, sosyal medyada kedi ve köpeklerden koronavirüs bulaşabileceği iddialarına tepki gösterdi. Özçetin “Evlatları kadar sevdikleri evcil hayvanları ile mutlu mesut yaşamaya devam edebilirler” dedi.

 

Veteriner hekim Tarkan Özçetin, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) evcil hayvanların COVID-19 enfeksiyonunun kaynağı olabileceğine dair herhangi bir kanıtı olmadığını belirterek şunları söyledi: Maalesef hayvanları seven kadar sevmeyen insanlar da var. İçlerindeki nefreti kusmak için her olayı fırsat biliyorlar.

Koronavirüs de bunlardan biri oldu. ‘Zoonoz’ olarak tanımladığımız yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar yüzyıllardır var. Ancak bu hastalıkların neredeyse tamamına karşı koruyucu yöntemler geliştirilmiştir. Evcil dostlarımızın bizi hasta etmedikleri gibi birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı azalttığı, yüzlerce bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Hiçbir endişeye kapılmadan, evlatları kadar sevdikleri kedi köpekleri ile yaşamaya devam edebilirler.

Başa dön tuşu