Güncel Haber

New York’ta patlama

ABD’de New York’un turistik Chelsea semtinde meydana gelen patlamada 29 kişi yaralandı.

New York Polis Teşkilatı (NYPD), Manhattan’ın Chelsea semtinde 23. caddede meydana gelen patlamada 29 kişinin yaralandığını, yaralılardan birinin durumun ciddi olduğunu duyurdu.

Patlamanın ardından olay yerine giden New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, gazetecilere yaptığı açıklamada “kasıtlı bir saldırı” olduğunu ancak patlamanın terör bağlantılı olduğuna ilişkin bir kanıt bulunmadığını söyledi.

New York Polis Teşkilatı terörle mücadele ekipleri olay yerinde inceleme başlatırken, kentte güvenlik önlemleri ise artırıldı.

NYPD Şefi James O’Neill ise patlamanın doğalgazdan kaynaklanmadığını, 27. caddede ikinci bir patlama ihtimaline karşı inceleme başlatıldığını ifade etti.

Patlamaya çöp konteynerinin yakınında ya da içinde el yapımı bir patlayıcının neden olması ihtimali üzerinde duruluyor.

Öte yandan Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton, patlama konusunda bilgilendirildiğini belirtti. Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump ise hiçkimsenin ne olup bittiğini tam olarak bilmediğini ifade etti.

Aynı gün New Jersey eyaletinde yardım amaçlı düzenlecek koşu öncesinde çöp tenekesinin içine yerleştirilmiş bir bomba düzeneği patlamış, patlamada ölen ya da yaranan olmadığı bildirilmişti.

Blasio: Herhangi bir tehdit bulunmuyor
11 Eylül 2001’de binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısına maruz kalan New York, 193 ülkenin hükümet ve devlet başkanı ya da dışişleri bakanı düzeyinde katılacağı BM zirvesine ev sahipliğine hazırlanırken Manhattan’ın Chelsea semtinde 23. Cadde’de meydana gelen şiddetli patlama terör saldırısı paniğine yol açtı.

Patlamanın ardından olay yerinde bir basın toplantısı düzenleyen Blasio, “Şu anda bu olayın, terör saldırısı olduğuna dair herhangi bir bağ bulunmuyor.” dedi.

Blasio ayrıca, terör örgütleri tarafından New York kentine yönelik herhangi bir tehdidin bulunmadığını kaydetti.

4 sokak ötede düdüklü tencere bulundu
Görevine yeni başlayan New York Emniyet Müdürü James O’Neill de basın toplantısında, patlamanın doğalgazdan kaynaklanmadığını, olayın meydana geldiği yerden dört sokak ötede, 27. Cadde’de ikinci bir patlama ihtimaline karşı inceleme başlatıldığını söyledi. Buradaki incelemeyle ilgili daha sonra yapılan açıklamada ise bir düdüklü tencere bulunduğu bildirildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu