Güncel Haber

Silivri’de tahliyeler sürüyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun”a eklenen geçici maddeyle iki yeni düzenleme yapıldığını açıklamıştı.  Bu düzenlemeyle kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliyeedileceğinin açıklanmasının ardından dün tahliyeler başlamıştı.

TAHLİYE OLANLAR YAKINLARIYLA KUCAKLAŞTI

Silivri Cezaevi’nde bugün de tahliyeler devam etti.  Heyecan dolu bekleyişin ardından ellerinde valizleriyle çıkan mahkumlar yakınlarıyla kucaklaştı. Denetimli serbestlik yasasından yararlanan mahkumlar özgürlüklerine kavuştukları için mutlu olduklarını söyledi.

Silivri’de tahliyeler sürüyor VİDEO

TAHLİYE OLAN MAHKUMLAR KONUŞTU

Tahliye olan mahkumlardan 37 yaşındaki Mehmet Sayid Sürge, “Çıkmak için daha 3 ayım vardı ama şu an tahliye oldum. Böyle bir şey her gün mahkumun umududur zaten. Beklentimizdi. Ama üzüntümüz içeride bir çok arkadaşımızın umutsuz bir şekilde beklemesi. Ben Avrupa işlemiş olduğum bir suçtan girdim. Buraya cezamı çekmek için geldim. Burada da bu yasadan dolayı 2 buçuk sene karım oldu. Özgürlüğüme kavuştum. İlk duyduğumuzda herkes sevinçle çığlık atarak birbirine sarıldı. Sonra ki açıklamalardan dolayı baktık ki herkes vurmuyor. Bizde de biraz burukluk oldu” dedi.

Silivri'de tahliyeler sürüyor

“GERÇEKTEN SEVİNDİM”

Yasadan faydalanarak tahliye olan bir başka mahkum ise “Televizyonda duyduk ama ümit etmedik. Çünkü buna benzer bir çok yasalar çıktı. Ama inanmadık. Yani ümit etmedik. Ama gerçekten sevindim” şeklinde konuştu.

Silivri'de tahliyeler sürüyor

“HEYECANLA BEKLİYORUM”

Silivri Cezaevi kapısında oğlunun tahliye edilmesi bekleyen Matbuk Türk ise heyecandan evde oturamadığını belirterek, Oğlumu bekliyorum. Oğlum 11 yıl önce bir kavgaya karışmıştı. Suçu mahkemeye gitmemiş olması. Bu yüzden içeride. 17 aydır içeride. Normalde 4 seneydi cezası. Hiç haber alamadım. Hiç konuşamadım. Hiçbir bilgim yok. Ama bir ümit bekliyorum. Evde duramadım. Haberlerde duydum. Buraya koştum geldim. Heyecanla bekliyorum. İnşallah çıkacak. Ben burada beklemeye devam edeceğim” diye konuştu.

Silivri'de tahliyeler sürüyor

Silivri'de tahliyeler sürüyor

Başa dön tuşu