EkonomiGüncel HaberMagazin

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Sürdürülebilir Moda Tasarımı

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Sürdürülebilir Moda Tasarımı

Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Pınar Türkdemir, hazırladığı tasarımları Reconstructioun isimli kişisel sergisi ile AlevArt sanat galerisinde muhteşem bir  defileyle sanatseverlerin beğenisine sundu…

Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Tekstil ve Moda tasarımı bölümü Öğretim üyesi Dr. Pınar Türkdemir’in Reconstructıoun isimli kişisel sergi ve defilesi oldukça yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

İleri dönüşüm giysi tasarımlarını Joker Ajansa bağlı mankenler sergilediler.

Dr. Pınar Türkdemir sanatseverlere Hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında; “ Bu projemde ikinci el giysi, ölmüş ceketler kullandım. Bu ceketlere sürdürebilirlik kapsamında yeniden hayat verdim. Joker ajansın mankenleri eşliğinde bunları sizlere bir defile ile sunacağız.  Her şey ikinci bir şansı hak eder AlevArt galeriye ve bana her zaman destek olan hoca arkadaşlarıma, Dekanıma teşekkür ediyorum” dedi.

Pınar Türkdemir defile sonrası yaptığı açıklamada ise, “Umudunu kaybetmiş giysilerle yola çıktım bu sergide. Yaşam ömrünü tamamlamış ve bir ikinci el mağazasında çöp gibi üst üste konmuş giysi yığınlarından. Yok, edilmeden bir adım önce sahiplendim onları. Söktüm, kestim ve yeniden yaptım. Şimdi yepyeni kişilerle tanışmaya ve onlarla birlikte güzel anılar biriktirmeye hazırlar.

DR: Pınar Türkdemir

Jacques Derrida’ya, göre dekonstrüksiyonun (yapısöküm) yaptığı şey hafıza, sadakat, bize verilmiş olan bir şeyin korunması ve aynı zamanda yeni bir şey. “Yeniden”lik ise sürdürülebilirliğin en temel unsurlarından. Bu serginin de ana temasını Rekonstrüksiyon (yeniden yapım) oluşturdu. Sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir moda tasarımı ilkesiyle tasarlanan bu giysilere yeni yaşam yolculuklarında beğenilerinizle bir şans vermeniz dileğiyle” şeklinde sözlerini noktaladı.

Defilenin ardından giysiler cansız mankenlerin üzerine giydirildi.

MARİİA ÖZDEMİR

HÜRAY ERTÜRK

ASENA KAYAALP

ALEYNA ÖZDERE

CEYDA YIĞMAN

ZUHAL ALVER

AYYÜCE ERDEM

MARİİA ÖZDEMİR

ZUHAL ALVER

ASENA KAYAALP

ALEYNA ÖZDERE

HÜRAY ERTÜRK

Başa dön tuşu