Güncel Haber

Türkiye’nin dünyanın mafya üssüne dönüştüğüne yeni bir örnek: Suç çetelerinin ‘vatandaşlık’ yarışı

Türkiye’nin dünyanın mafya üssüne dönüştüğü artık gizlenemeyen bir gerçek. Ülkelerinde kırmızı bültenle aranan çete liderleri, baronlar Türkiye vatandaşlığı almak için adeta yarış halinde.

Artık Türk vatandaşlığı alan baronlar dünya medyasının da gündeminde. Son olarak ABD merkezli Vice News internet sitesi ‘Suçluların gözü Türk vatandaşlığı’nda’ başlıklı bir haber yayınladı.

Vice News haberinde verilen iki örnekten biri; kırmızı bültenle aranırken Türkiye’de yakalanan ama Türk vatandaşı olduğu için İsveç’e iade edilmeyen Rawa Majid.

BirGün’den Timur Soykan’ın haberine göre Rawa Majid, 36 yaşında. Babası Iraklı bir Kürt ve Saddam muhalifiydi, İsveç’in Uppsala kentine kaçarak yerleşti. Rawa Majid burada yetişti ve yeraltı dünyasında isim yaptı. İsveç polisine göre; uyuşturucu pazarının büyük kısmını rakiplerine dehşet saçarak ele geçirdi. Avrupa polisi suç örgütlerinin kullandığı şifreli haberleşme sistemi Encrochat programına sızınca milyonlarca mesajı ele geçirdi. Bu mesajlarda Rawa Majid ‘Kürt Tilkisi’ kod ismini kullanıyordu ve lakabı ‘Kürt Tilkisi’ olarak kaldı.

İsveç polisi, ‘Uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs’ suçlamasıyla onu yakalamak için 2020’de operasyon düzenledi ancak kayıplara karışmıştı. Hakkında kırmızı bülten çıkartıldı. Yani tüm dünyada aranıyordu.

Belediye işçisi banktaki parayı polise teslim etmesiyle ortaya çıktı

15 Nisan 2022 sabahı Marmaris’te parkı temizleyen belediye işçisi Ali Eren, bank üzerinde çanta buldu. İçinde 12 bin 400 dolar ve 2 bin 400 TL olan çantayı polise teslim etti. Polis çantanın sahibi ‘Miran Othman’ı tespit edip karakola çağırdı. Parasını teslim alan Miran Othman’ın ‘Baron’ lakaplı ve kırmızı bültenle aranan bir uyuşturucu kaçakçısı Rawa Majid olduğu anlaşıldı.

Marmaris’te yaşadığı villaya yapılan baskında 2 ruhsatsız silah, çok sayıda mermi ve ‘Rawa Majid’ adına düzenlenmiş İsveç kimliği bulundu. Türkiye’deki haberler bu bilgilerle sınırlı kaldı. Hatta bir habere göre; ‘Miran Othman’ ifadesinde “Sahte kimliğimi profesyonel olarak hazırlattım. Buna rağmen gerçek kimliğim nasıl tespit edildi inanın anlayamadım” demişti.

Suç örgütü liderinin Türkiye Cumhuriyeti kimliği sahte değildi ve üzerinde ‘Miran Othman’ ismi yazılıydı. Yani kırmızı bültenle aranmasına karşın Türk vatandaşı olmuştu.

İsveç’te Savcı Henrik Söderman ise şöyle diyordu: “Kürt Tilkisi’nin Türkiye’de yakalanmasından kısa süre sonra iadesini talep etmiştik. Fakat Türkiye vatandaşı olduğu için iade edilmeyecek. Bu kişinin serbest bırakılması konusunda Türk polisi İsveçli yetkililere bilgi vermedi.”

Hollanda’nın en çok arananlar listesindeki isim Türk pasaportu kullanıyor

İnternet sitesine konuşan Hollandalı bir yetkili ülkenin en çok arananlar listesindeki uyuşturucu kaçakçısı Jos Leijdekkers’in Türk pasaportu kullandığını öne sürdü. Jos Leijdekkers’in Avrupa’nın büyük uyuşturucu baronlarından olduğu öne sürülüyor ve Hollandalı yetkili “Türkiye yasalarına göre; iade edilmiyor. Dubai ve Türkiye arasındaki özel uçakları denetlemek kolay değil.

Başa dön tuşu