Güncel Haber

Yüksek ‘TAHRİBAT’ Hattı

Gaziantep Köylerini Buluşturma Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Yaşar Yapar, Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ)’ın bu arazilerde yapılan çalışmalardan arazi sahiplerinin haberinin olmadığını iddia etti. Yapar, Başpınar’dan başlayıp Kilis Polateli’ne kadar gidecek olan yüksek gerilim hatlarının şahıslara ait tapulu arazilerde iş makineleri ile kazı çalışması başlattığını ve arazilerini tahrip ettiklerini söyledi.

VATANDAŞLARIN BU ÇALIŞMADAN HABERİ YOK

Yüksek gerilim hatlarının 300 metreye bir direk diktiğini belirten Yapar, birçok vatandaşın arazisinde bu şekilde bir çalışmadan haberinin dahi olmadığını belirterek, “Arazilerinde böyle bir çalışmanın yapıldığını duyanlar gelmeye başladı. Şu anda bizim derneğimize 13 kişi gelip bizlerle bu konu hakkında görüştü” diye konuştu.

SUÇ DUYRUSUNDA BULUNDUK

Olaydan tesadüfen haberi olduğunu söyleyen Yaşar Yapar, “Araziye geldiğimde adeta şok geçirdim. İşçiler hiçbir şeyden haberiz çalışıyorlardı. Hemen çalışmayı durdurduk. İşçiler apar topar hemen kaçıp gitti. Durumu jandarmaya bildirerek hemen bir tutanak tutturduk. Avukatlarım aracılığıyla suç duyurusunda bulunduk” dedi.

TOPU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR

Yetkililerle konu hakkında irtibata geçtiklerini söyleyen Başkan Yapar, “Konunun muhatabı olan bütün taraflarla görüştük. Hepsi de topu birbirlerine atıyorlar. Bize çok komik bir cevap vererek; ‘Biz sizinle irtibata geçecektik’ diye söylediler. Direkleri dikecek olan müteahhit ile görüştüğümüzde ise onlarda TEİAŞ’tan izin alarak bu araziye girdiklerini söylüyorlar. TEİAŞ’a gittiğimizde; ‘Müteahhit bizden haberiz sahaya girmiş. Biz gereken neyse yapacağız’ diyorlar. Sanki çocuk avutuyorlar.”

TARIMI BU ŞEKİLDE Mİ KORUYACAĞIZ?

Her zaman her konuda devletin yanında olduklarını ve bundan dolayı da her zaman gurur duyduklarının altını çizen Yapar, “Şu arazilerimizin halini gördükten sonra gerçekten bu duruma üzülüyoruz. Hükümetimiz tarımı koruma yasası çıkarttı. Tarımı bu şekilde mi koruyacağız? Ben eminim bu katliamdan kimsenin bilgisi yoktur. Yetkililer bu durumu görmüş olsaydı eminim buna izin vermezlerdi. Memleketimizin faydasına bir şey yapılmasına biz asla karşı değiliz ancak bizim bilgimiz dahilinde yapılsın” dedi.

ARAZİLERİMİZİ KATLETMİŞLER

Yüksek gerilim hatlarının geçeceği güzergahlara dikilecek olan direkler için dev çukurlar kazdıklarını belirten Yapar, “Şu anda vatandaşların arazilerine katletmişler. Bu konuda bu çalışmayı yapan kişiler arazi sahiplerinden ne izin almışlar ne de bir görüşme yapmışlar. Kısacası herşeyi oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar. Yani şu anda vatandaşların arazilerini gasp etmiş durumdalar.  Şu anda çalışmanın yapıldığı yer olan Kızılyazı bölgesi Gaziantep’in en gözde zeytinlik bölgesi konumundadır. Buranın zeytini çok iyidir. Buradaki zeytinlikler yok ediliyor. İnsanlar kışın bu yapılacak olan yüksek gerilimin altında nasıl çalışacaklar? Buraya ev yapamayacağız, oturamayacağız.”

AĞAÇLAR YERİNDEN SÖKÜLMÜŞ

Arazilerdeki zeytin ağaçlarının bağların talan edildiğini vurgulayan Yapar, “Herşeyi geçtim işgal ettikleri alanın dışında araziye çok büyük zararlar vermişler. Resmen arazilerimizi şantiyeye çevirmişler. Herkesin kullandığı en işlek yol üzerinde beton dökmüşler öylece bırakıp gittiler. Burası kırmızı toprak yani Ortadoğu’nun en verimli toprakları arasında yer alıyor. En verimli topraklarımızı ve geleceğimizi mahvettiler” diye konuştu.

BU GERİLİM HATTI MERALARDAN GEÇEBİLİRDİ

Bu hattın tapulu arazilerden değilde devlet arazilerinde de geçebileceğini belirten Yapar, “Devletin hazine arazileri, meraları var. Bu Yüksek Gerilim Hattı oralardan geçebilirdi. Neden buralardan geçirmişler halen anlaşılır gibi değil.”

TELEFON DİREKLERİNİ DEVİRMİŞLER

Türk Telekom’a ait telefon direklerinin de tahrip edildiğini söyleyen Yapar, “Direkler dikilirken ağaçların yanı sıra telefon direklerini de devirmişler. Çalışan kişiler tecrübesi ve bilinçsiz bir şekilde çalışma yapmışlar. Kısacası çalışma alanlarının dışında her tarafa zarar vermişler. Yapan kişiler hızlı bir şekilde kimse görmeden yapıp kaçalım gibi çalışmışlar” diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK

Başa dön tuşu