Magazin

HALILARIN EFENDİSİ NEJDET VATANSEVER

1- Nejdet bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1966 yılında İstanbul’da doğdum. Net Holding’e bağlı Bazaar54 mağazasında 1984 yılında aldığım halıcılık eğitiminden sonra kendimi el dokuması halıcılığın o güzel dünyasında buldum. 1988 yılında 1 yıllığına geldiğim Ürgüp/Nevşehir ‘de 34. senemdeyim. 2si kız 3 çocuğum var ve Nomadik Art isimli halı mağazamızın 4 ortağından biriyim.

2-Türk el halıcığının dünyadaki yeri nedir?

Düzenlenen uluslararası yarışmalarda genellikle halılarımız birincilikler almakta. Özellikle Uşak ve Hereke dünya genelinde çok bilinen halılardır; ancak “ Daha fazla tanıtımı yapabilir mi ? “ Diye sorarsanız, evet derim. Bugüne kadar yapılmış olan tanıtımlar büyük oranda ferdi yapıldı veya turlarla ülkemizi gezmeye gelen turistler tarafından yapıldı. Meydanın daha etkin kullanılması türk el halıcılığını dünyada çok farklı bir noktaya getirebilirdi.

3- 2023 için turizmden beklentileriniz nelerdir?

Şu an 2023 için veriler gayet güzel görünüyor; ancak 38 yılda birçok krizler gördük. Dünyada veya ülkemizdeki bir gelişmenin bu durumu çok daha iyi yerlere taşıyacağını umuyorum.

4- Türk el halıcılığının sizin hayatınızdaki yeri nedir?

38 senedir Türk el halıcılığıyla ilgileniyorum. Dünyaya tekrar gelsem yine bu sektörü seçerdim diye düşünüyorum. Binlerce yıllık bu kültürü, yeni insanlar tanımayı ve iş yerim sayesinde birçok kişiye istihdam sağlayabiliyor olmayı çok seviyorum. Gençlere, paradan önce işlerini severek ve samimi yapmalarını tavsiye ediyorum. Görecekler ki işlerini severek yaptıkları zaman para her zaman gelecektir. Sevmedikleri bir işe para için katlanmaları hayal kırıklığından başka bir şey getirmeyecektir. Bizim sektörümüzde en büyük sorun, dokuyucu ve lisan bilen pazarlamacı bulmak. Zira gençlere bu işler çok ilkel geliyor zannedersem. Gençlerimize kapımız her zaman açık. Dilerim ki gençlerimizin de ilgisiyle Türk el halıcılığı mirasını gelecek nesillere de taşıyabiliriz.

5- 2022 yılının başında yeni bir ortaklık başlattınız. Ortaklarınız ve oluşum hakkında bilgi verebilir misiniz?

Evet, çok uzun yıllardır tanıdığım, turizm ve halıcılığın sevdalılarından Hande Tibuk, Feride Macarcıkoğlu ve Nejat Yıldırım ile güzel bir ortaklık başlattık. Kaliteyi gerçek Türk halısını ve halıcılığı yaşatmak için ömrümüzün yettiği kadar severek çalışmalarımızı devam ettirmek tek arzumuz.

 

Başa dön tuşu