Magazin

İstanbul’a da gelen Rus ajanı güzelliği ele verdi

Rusya ve Ukrayna arasındaki kedi-fare oyunu, Rusların istihbarat zafiyetiyle ortaya çıktı. Casus oyunun başrollerinden biri Maria adlı Rus casus. Ukrayna, Maria’nın “bir Rus pilotun sevgilisi olamayacak kadar güzel” olması sebebiyle şüphelenince, oyun ortaya çıktı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki istihbarat savaşı ayrıntılarıyla açığa çıktı. Rus gizli servisi FSB’ye göre Ukrayna, Rus pilotlara Ukrayna’ya kaçırılacak her bir savaş uçağı için 2 milyon dolar ve AB vatandaşlığı teklif etti. Su-24, Su-34 veya stratejik bombardıman uçağı Tu-22M jetleri için 4 bin dolar avans ödendi.

Rus yayın organları, Ukraynalıların kaçmayı kabul eden bir savaş pilotuna verdiği rotanın MANPADS uçaksavar sistemlerinin bulunmadığı bölgeleri gösterdiğini öne sürdü. Rusya, Ukrayna’nın güneydoğusundaki hava savunma bölgeleri, Çernigiv ve Khmelnytskyi’deki hava üsleri, uçaksavar sistemlerinin konuşlandırıldığı yerler gibi gizli sırların elde edildiğini ileri sürdü.

Ancak Rusya Ukrayna’ya oyun oynarken Ukrayna da Rusya’ya oyun oynuyordu. Pilotlardan biri aniden karısının yerine sevgilisini Avrupa’ya kaçırmak istediğini söyleyince casus oyunu yavaş yavaş ortaya çıktı. Pilotun güya sevgilisi olan kişi, Maria adlı çok güzel bir kadındı. Maria, pilot için fazlasıyla güzel olunca Ukrayna istihbaratı durumdan şüphelendi. Maria’nın aslında FSB ajanı olarak görev yaptığı tespit edildi.

BİRKAÇ AY ÖNCE İSTANBUL’DAYMIŞ

Rus savaş pilotunun sevgilisi Maria hakkında hiçbir şey bilmemesi de dikkat çekti. Maria’nın pasaportu vardı ve birkaç ay önce İstanbul’a 1 yıl önce de Barselona’ya gitmişti. Bir diğer ipucu, başka bir pilotun birdenbire Ukraynalı meslektaşlarından kendi yardımcısını sakinleştiriciyle nasıl devre dışı bırakabileceğine dair yardım istemesi oldu.

Başa dön tuşu